انواع مختلف ابزارهای صنعت اتوماسیون

تاریخ انتشار: دوشنبه 30-11-0001
دکمه اشتراک گذاری فیس بوک دکمه اشتراک گذاری توییتر دکمه اشتراک گذاری دکمه اشتراک گذاری ایمیل دکمه اشتراک گذاری واتساپ
معرفی:

اتوماسیون نقش مهمی ایفا می کند زیرا به تسهیل تراکنش کمک می کند. ابزارهای صنعت اتوماسیون در مؤسسات بانکی و مالی برای کمک به مشتریان از طریق تأمین نیازهای اساسی در مواقعی که آنها به خدمات شرکت ها نیاز دارند، استفاده شده است. از سوی دیگر، بیمارستان‌ها و سایر رشته‌های پزشکی از ابزارهای اتوماسیون استفاده می‌کنند، زیرا به ارائه بهترین درمان به بیماران مربوطه کمک می‌کنند. به همین دلیل سیستم اتوماسیون صنعتی مفهومی شده است.

علاوه بر این، ابزارهای صنعت اتوماسیون شامل طیف گسترده ای از تجهیزات برای تست سفارشی، اتوماسیون فرآیند و اتوماسیون صنعتی است. آنها به ایجاد جایگزین های دیجیتالی و مکانیکی برای حل مشکلات در فرآیند تولید کمک می کنند. این ابزارها همچنین به کنترل کیفیت و توسعه محصول کمک می کنند. امروزه، کسب و کارها برای صرفه جویی در هزینه و زمان به ابزارهای صنعت اتوماسیون نیاز دارند. ابزارهای اتوماسیون نیز اثربخشی و کارایی زیادی به همراه دارند و به همین دلیل است که این روزها از این ابزارها به نحو احسن استفاده می شود.

در زیر انواع ابزارهای صنعت اتوماسیون آورده شده است:

    کنترل نظارتی و جمع آوری داده ها (SCADA) - راه های جدیدی برای عملکرد سریعتر بیابید

    کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) - ترتیب ورودی و خروجی چندگانه

    رابط ماشین انسانی (اچ ام آی) - کنترل تجهیزات اتوماسیون صنعتی

    شبکه عصبی مصنوعی (ANN) - مسئول پردازش اطلاعات

    سیستم کنترل توزیع شده (DCS) - شبکه های نظارت

    رباتیک

کنترل نظارتی و جمع آوری داده ها (SCADA) - راه های جدیدی برای عملکرد سریعتر بیابید
کنترل نظارتی و جمع آوری داده ها (SCADA) نوعی برنامه کاربردی است که داده های عملیاتی یک سیستم را برای کنترل و بهینه سازی یک سیستم دریافت می کند. با این حال، کاربرد می تواند فرآیند تقطیر پتروشیمی، سیستم تصفیه آب، کمپرسور خط لوله و غیره باشد.

همه مشاغل به نیاز برای افزایش بازده دارایی ها از طریق تعالی عملیاتی وابسته هستند. جلوتر ماندن از رقبا به این معنی است که می توانید راه هایی برای عملکرد ضعیف تر و سریع تر پیدا کنید.

کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) - ترتیب ورودی و خروجی چندگانه
کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) تأثیر زیادی بر اتوماسیون دارد. همانطور که از نامش مشخص است؛ این یک کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی است. ما می توانیم دستگاه ها را کنترل کنیم و به راحتی می توانیم از طریق آن از یک فرآیند به فرآیند دیگر سوئیچ کنیم. این امکان پذیر است زیرا می توانید آن را به صورت منطقی برنامه ریزی کنید و بنابراین نام کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی را دریافت می کند. با استفاده از آن می توانید برنامه نویسی کنید و همچنین می توانید آن را کنترل کنید. عمدتاً برای ترتیبات ورودی و خروجی متعدد طراحی شده است و می تواند در برابر دماهای شدید با مقاومت در برابر لرزش و ضربه مقاومت کند.

رابط ماشین انسانی (HMI) - به کنترل تجهیزات اتوماسیون صنعتی کمک می کند
رابط ماشین انسانی (HMI) شامل وسایل الکترونیکی است که برای سیگنال دادن و کنترل وضعیت تجهیزات اتوماسیون صنعتی مورد نیاز است. با این حال، این محصولات رابط می توانند از یک نشانگر وضعیت LED اولیه تا یک پنل TFT 2 اینچی با رابط صفحه نمایش لمسی متغیر باشند. برای استفاده از HMI، الزامات شامل استحکام، مقاومت در برابر آب، گرد و غبار و رطوبت، طیف وسیعی از دما و در برخی محیط‌ها می‌شود. این رابط‌ها باید دارای رتبه‌بندی حفاظت از نفوذ (IP) تا IP65، IP67 و IP68 باشند.

شبکه عصبی مصنوعی (ANN) - مسئول پردازش اطلاعات
ابزار شبکه عصبی مصنوعی (ANN) به عنوان شبکه عصبی نیز شناخته می شود. این بیشتر شبیه یک مدل ریاضی است و وظیفه پردازش اطلاعات بدست آمده از شبکه های بیولوژیکی را بر عهده دارد. ساختارهای ANN را می توان بر اساس داده های خارجی و داخلی که به مرحله یادگیری سیستم وارد می شود تغییر داد. از کاربردهای این ابزار اتوماسیون می توان به کاربردهای مالی و داده کاوی اشاره کرد.

سیستم کنترل توزیع شده (DCS) - شبکه های نظارت
سیستم کنترل توزیع شده (DCS) یکی از سیستم های اتوماسیون صنعتی است که توسط چندین فرآیند در صنعت تولید مورد علاقه است. این شامل یک یا چند عنصر کنترل کننده است که در سیستم توزیع شده اند. دسته های وسیعی از کاربرد DCS شامل شبکه های برق و نیروگاه های تولید می شود. علائم راهنمایی و رانندگی، سیستم های مدیریت آب؛ سیستم های کنترل محیطی؛ پالایش نفت و کارخانه های شیمیایی؛ تولید دارو؛ کشتی های حامل نفت فله؛ و شبکه های حسگر

رباتیک
رباتیک در همه جای اطراف ما استفاده شده است. از ربات‌های جراحی گرفته تا ربات‌های سرگرمی، آنها به افراد کمک می‌کنند تا کارهای پیچیده را انجام دهند. آنها زندگی ما را بسیار آسان کرده اند و کیفیت آن را بهبود بخشیده اند. می توان از آنها در انجام کارهای مختلف کاربردی مانند تخصیص، رنگ آمیزی جوشکاری، تعمیر و غیره استفاده کرد. نقش سیستم‌های روباتیک صنعتی در فرآیند تولید حیاتی است زیرا کار آنها از مونتاژ گرفته تا درمان‌های داخلی تا آزمایش را شامل می‌شود.

نتیجه:
این ابزارها در سیستم‌های اتوماسیون صنعتی می‌توانند تأثیر زیادی بر جنبه‌های مختلف ایجاد کنندفرآیند تولید الکترونیکی آنها به کاهش زمان تولید کمک می کنند و در عین حال کیفیت محصول بالاتری را تولید می کنند. این ابزارهای صنعتی خودکار به طور موثر برای نظارت بر کمپین های رسانه های اجتماعی استفاده می شوند.